مهمترین شرط پناهندگی در کانادا داشتن کیس پناهندگی معتبر و اطلاع از انواع کیس های پناهندگی قابل قبول در کانادا می باشد که در این بخش به معرفی آنها خواهیم پرداخت. برخی از افراد کیس های دروغین ارائه می دهند و به دنبال بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا هستند تا بر اساس آن پرونده سازی کنند. این عمل باعث می شود که اعتماد دولت کانادا نسبت به افراد پناه جو کاهش پیدا کند و کسانی که حقیقتا نیاز به پناه دارند نیز با مشکل مواجه شوند. همچنین برای سایر ایرانیانی که از راه های دیگر قصد مهاجرت دارند نیز مشکل ایجاد می کند و با سخت گیری به ایرانیان ویزا اعطا می شود. برخی از افراد نیز به دنبال پناهندگی کانادا با ویزای توریستی و درخواست پناهندگی با ورود قانونی هستند؛ این افراد نیز در صورتی که با کیس های دروغین اقدام کنند، نمی توانند اقامت کانادا را کسب نمایند.

پناهندگی نژادی
در این نوع از پناهندگی، شخصی که در یک کشور بواسطه نژاد خویش مورد آزار و تبعیض قرارگرفته است لذا می‌تواند در کشور دیگر پناهنده شود.

پناهندگی مذهبی
در این نوع از پناهندگی، شخص بواسطه مذهب خاصی که در کشور محل اقامت وی قابل قبول نیست مورد ازار و تهدید جانی قرار گیرد، می‌تواند به کشوری دیگر پناهنده شود.

پناهئدگی عضویت در گروه های خاص اجتماعی
در این نوع از پناهندگی، شخص در یک گروه اجتماعی خاص فعالیت دارد و این فعالیت‌ها علنی شده و ممکن است وی در خطر شکنجه یا تهدید جانی قرار گیرد و به کشور دیگری پناهنده می‌شود، مانند همجنس گرایان.

پناهندگی سیاسی
در این نوع از پناهندگی، شخص دارای عقاید سیاسی خاصی است که در این زمینه فعالیت گسترده ای هم داشته و به خاطر این فعالیت‌ها و عقاید در معرض خطر بوده و می‌تواند درخواست پناهندگی کند.

پناهندگی اجتماعی
در این نوع از پناهندگی، شخص پناهنده برای داشتن یک زندگی و شغل بهتر به یک کشور دیگر پناهنده می‌شود. این شخص باید شواهد محکمی مبنی بر سخت بودن زندگی در کشور مبدأ ارائه دهد تا بتواند پناهنده شود.

شرایط پناهندگی در کانادا و مراحل آن

در این بخش به بیان مراحل پناهندگی در کانادا خواهیم پرداخت. افرادی که به کشور کانادا جهت پناهندگی مراجعه می نمایند می بایست درخواست خود را به همراه مدارک احتمالی به افسران مهاجرت کانادا اعلام نمایند. افسرانی که مدارک شمارا دریافت می کنند تشخیص می دهند که آیا مدارک شما صلاحیت ارجاع به شورای مهاجرت و پناهندگی را دارد یا خیر. دادگاهی مستقل که راجع به مورد پناهندگی تصمیم می‌گیرد که آیا فرد واجد شرایط حمایت هست یا خیر.
درخواست شما در صورتی‌ صلاحیت ارجاع ندارد که :

  • تشخیص داده شود شرایط پناهندگی در کانادا را ندارید و میتوانید به کشور خود بازگردید
  • از طریق کانادا و ایالت متحده آمریکا وارد شده باشید
  • به علت فعالیت‌های مجرمانه و نقض حقوق بشر برای امنیت کانادا خطرناک باشید
  • مدارکی از شما مبنی بر درخواست قبلی‌ رد شده درخواست پناهندگی در کانادا موجود باشد
  • به هنگام مهاجرت به کانادا در مسیر در کشوری که قابلیت پناهنده شدن را داشته است توقف کرده باشید


پناهندگان از سراسر دنیا به کاناد می‌آیند و هر کدام ادعای خاص خود را دارند.میزان ورود افراد هر ساله متفاوت است. در سال ۲۰۱۴، بیش از 13.500 نفر وارد کانادا شده اند و ادعای پناهندگی کرده اند. این برنامه تنها برای کسانی‌ عملی است که در معرض خطر شکنجه مجازات بی‌رحمانه و غیر معمول و خشونت در کشور خود هستند و نه هر کسی‌ که وانمود به واجدشرایط بودن کند. 

برای مثال افرادی دارای جرائم جنائی جدی بوده و قبلا درخواست پناهندگی کرده و درخواست ایشان رد شده است این افراد به هیچ عنوان واجد الشرایط نیستند.
پناهندگان مستقر در کمپ های کانادا کمک‌های اولیه ای از سوی حکومت فدرال، استان کبک و یا حامیان مالی‌ خصوصی(سازمان‌ها و یا گروه‌های مردمی) دریافت می کنند. این کمک درآمد اولیه معمولا به مدت ۱ سال یا تا زمانی‌ که پناهنده به خود کفایی برسد ادامه خواهد داشت.
این کمک درامد به کسانی‌ تعلق می‌گیرد که از پس برآورده کردن نیاز‌های اولیه خود بر نمی‌آیند. سطوح حمایت ماهانه به منظور تامین غذا، سرپناه و عوارضی که باید به استان محل اقامت پرداخت شود ارائه می شود.
همچنین این برنامه خدمات فوری و اساسی‌ در ۴ یا ۶ هفته اول ورود پناهنده به کانادا را فراهم می‌کند این خدمات شامل خدمات ورود و پذیرش در بندر، اقامتگاه موقت، کمک به پیدا کردن محل اقامت دائمی، نیاز سنجی و کمک به اتصال به دیگر برنامه‌های فدرال و استانی و سایر خدمات اقامت می باشند.
حامیان خصوصی مسئول ارائه حمایت مالی‌ و عاطفی به پناهندگان را در مدت دوره اسپانسری یا تا زمانی‌ که پناهنده به وابستگی مالی‌ دست پیدا کند یا زودتر از موعد مقرر، هستند.
این موارد شامل کمک‌های مالی‌ برای غذا، لباس و مسکن به مدت یک سال می‌باشد. اما برخی‌ از پناهندگان ممکن است واجد الشرایط دریافت حمایت مالی‌ تا ۳ سال از حامیان خود باشند. ما بین این کمک‌ها دولت کانادا به منظر تطبیق پذیری پناهندگان با محیط و کمک به آنها برای ایجاد ارتباط و پیدا کردن حرفه برای افراد تازه وارد دوره‌های زبان انگلیسی‌ و فرانسه برگزار می‌کند.

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی

یکی از روش هایی که پناه جویان برای درخواست پناهندگی در کانادا به کار می گیرند، سفر به این با ویزای توریستی است. در این روش پناه جویان باید ویزای توریستی کانادا را دریافت کنند. صدور ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان با سخت گیری بیشتری نسبت به بسیاری از کشورها صورت می گیرد و علت آن نیز تعدد پناه جویان ایرانی با استفاده از ویزای توریستی بوده است. بسیاری از افرادی که از این طریق درخواست پناهندگی داشته اند، کیس های دروغین ارائه داده اند و همین امر سبب سلب اعتماد شده است.
بنابراین ایرانیانی که قصد دریافت ویزای توریستی کانادا را دارند باید نشان دهند که در ایران وابستگی های مادی و معنوی دارند و حتما به کشور خود باز می گردند. مدارک مختلفی می توان برای نشان دادن وابستگی ارائه داد؛ از جمله:

  • اسناد استخدامی در ایران
  • مدارک اشتغال به تحصیل
  • اسناد ملکی
  • ماندن اعضای خانواده (از قبیل والدین، همسر و فرزند) در ایران

با ما تماس بگیرید:

تماس با Whatsapp از ۱۸:۳۰ تا ۲۳:۰۰ به وقت ایران بجز یکشنبه ها