تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

بسیاری از افراد بعد از اتمام تحصیلات دبیرستان و دریافت دیپلم، به فکر ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی می‌افتند. اما بنا به دلایل مختلفی ازجمله عدم ارائه رشته موردنظر در دانشگاه مبدأ یا بد بودن بازار کار در کشورم بدا، مجبور می‌شوند برای ادامه تحصیل به یکی از کشورهای خارجی مهاجرت کنند.
کشور کانادا معمولاً جزء اولین کشورهای مدنظر مهاجرین تحصیلی است. شرایط مساعد نظام آموزشی کانادا، دوزبانه بودن جامعه کانادا و مهم‌تر از همه امکانات به روز تحصیلی همگی از مواردی هستند که باعث جذب دانشجوها می‌شوند.

اما نکته مهمی که باید بدانیم این است که یکی از شرایط مهم برای کشورهایی چون انگلیس، کانادا و استرالیا، شرایط سنی و میزان گپ تحصیلی است.
افرادی که قصد دارند با مدرک دیپلم در کانادا درس بخوانند باید بدانند که ۲ تا ۳ سال می‌توانند گپ تحصیلی داشته باشند. یعنی از زمان اخذ دیپلم آنها که ۱۸ سالگی است نهایت تا ۳ سال فرصت دارند که تا برای ادامه تحصیل اقدام کنند. در غیر این صورت شانس اخذ ویزای تحصیلی آنها کمتر می‌شود.

متقاضیان می‌توانند با ارائه مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات دبیرستانی همراه با ترجمه رسمی آنها نسبت به دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کنند.
هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سالانه معادل ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا است.

تحصیل در کانادا و کالج های آن

در کشورهایی مانند کانادا، به مراکز آموزشی با فضای کوچک‌تر و محدوده اختیارات و همچنین تنوع رشته کمتر، عموماً کالج گفته می‌شود. بالاترین مدرک ارائه‌شده در کالج‌ها، کارشناسی یا همان لیسانس است.
رشته‌های تحصیلی کالج‌های کانادا در شهرها و ایالات این کشور متنوع و متفاوت از هم هستند. دوره‌های یک ساله و کوتاه‌مدت در کانادا اغلب در کالج‌ها برگزار می‌شوند.
کالج‌های کانادا مشابه مراکز فنی و حرفه‌ای ایران هستند و هدف عمده آنها آماده‌ساز نیروی کار برای ورود به بازار کار است.
دوره‌های کالج به متقاضیانی توصیه می‌شود که قصد ورود سریع به بازار کار را دارند. به عبارتی، کالج‌های کانادا برعکس دانشگاه که دانشجو را در مسیری آکادمیک راه می‌برد، دانشجو را برای دنیای کار آماده می‌کنند.

دوره‌هایی که در کالج‌ها تدریس می‌شوند به شرح زیر است:
• دوره Associate Degree (کاردانی)
• دوره Diploma (دیپلما)
• دوره Certificate (سرتیفیکت)
• دورهBachelor (بچلر یا لیسانس)

نکته
• طول دوره دیپلما، یک تا دوسال، سرتیفیکت ۸ ماه تا یک سال و لیسانس ۳ تا ۴ سال است.
• اخذ پذیرش از کالج‌ها به‌مراتب آسان‌تر از دانشگاه‌ها است.
• نمره زبان موردنیاز برای ورود به کالج کمتر از نمره زبان موردنیاز برای ورود به دانشگاه است.
• طبق قانون، هیچ محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا وجود ندارد فقط ممکن است دریافت ویزا را با مشکل مواجه کند.
• برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید به‌طور میانگین ۶ تا ۲۰ هزار دلار هزینه کرد.

تحصیل در کانادا و دانشگاه های آن

کانادا در بین کشورهای توسعه‌یافته از جایگاه خوبی برخوردار است. افرادی که به دنبال تحصیل در یک دانشگاه ممتاز و عالی هستند، کانادا می‌تواند گزینه مناسبی باشد.
کیفیت بالای آموزش در دانشگاه‌های کانادا و از طرفی اعتبار و مورد تأیید بودن مدارک مراکز آموزشی این کشور برای کارفرمایان و شرکت‌های بین‌المللی، دانشجوهای زیادی را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا تشویق و ترغیب کرده است.
دانشگاه‌های کانادا در اختیار حکومت‌های ایالتی هستند. مدیریت دانشگاه‌ها در کانادا بر عهده ایالت‌های محلی است. شاید به همین دلیل است که اغلب شاهد تفاوت تحصیل در دانشگاه‌های ایالات مختلف کانادا هستیم.
به‌عنوان‌مثال، دوره‌های تحصیلی در مرکز آموزش عالی استان کبک، با دوره‌های تحصیلی سایر استان های کانادا فرق می‌کند. تفاوت عمده دانشگاه‌ها در تعداد ترم و طول دوره تحصیلی است.
دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با آمریکا، شرایط ساده‌تری را برای درخواست پذیرش، ویزای تحصیلی و کار پس از فارغ‌التحصیلی دارند.
بر اساس آمار دفتر آموزش بین‌المللی کانادا، بیش از ۹۰ درصد از دانشجویان در حال تحصیل در این کشور، از نظام آموزشی، کیفیت و شیوه تدریس دانشگاه‌های کانادا راضی هستند.
قرار گرفتن دانشگاه‌های کانادا در لیست برترین دانشگاه‌های دنیا گواه این حقیقت است که در این کشور فرصت‌های تحصیلی با بالاترین کیفیت آموزشی را در اختیار دانشجوها قرار داده است.
از برترین دانشگاه‌ها می‌توانیم: دانشگاه‌ تورنتو کانادا، بریتیش کلمبیا، مک گیل، مک مستر، مونترال، آلبرتا، واترلو، وسترن، کلگری، اتاوا و یورک را نام ببریم.

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

تحصیل کارشناسی در کانادا مستلزم گذراندن دوره دبیرستان و دریافت پذیرش از یکی از مؤسسات آموزش عالی کانادا است. دانشگاه‌های کانادا با بیش از ۷۰۰ رشته و برنامه‌های آموزشی میزبان تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی در مقطع لیسانس هستند.
طول دوره لیسانس در کانادا بسته به رشته، دانشگاه مدنظر، عمومی و تخصصی بودن رشته عموماً ۳ تا ۴ سال است.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی عبارت‌اند از:
• کپی مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی
• ارائه مدرک زبان (تافل، آیلتس آکادمیک، PTE)
• تکمیل فرم اپلیکیشن
• اثبات تمکن مالی

نکته
هزینه تحصیل در دوره لیسانس درکانادا بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد از ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار در سال متغیر است.
البته ناگفته نماند که هزینه تحصیل در برخی از رشته‌های پر متقاضی ازجمله مدیریت یا بازرگانی می‌تواند بالاتر نیز باشد.

تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

تعداد دانشجوهایی که علاقه دارند دوره فوق‌لیسانس را در کانادا سپری کنند روزبه‌روز در حال افزایش است. با توجه به مزایای مختلف تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا ازجمله برخورداری از امکانات آموزشی، رفاهی و اجتماعی باید گفت که این کشور همواره مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی به ویژه متقضایان ایرانی است.
دوره‌های فوق‌لیسانس یک تا دو ساله هستند و به دو صورت ریسرچ محور (Research Based) و یا کورس محور(Course Based) برگزار می‌شوند.
در دوره‌های کورس محور یا همان آموزش محور، دانشجو ملزم به شرکت در کلاس‌های درس و گذراندن واحدهای درسی است.
در دوره‌های ریسرچ یا پژوهش محور، دانشجو باید به کمک استاد راهنمای خود روی یک موضوع تحقیق کند و در انتها پایان‌نامه ارائه کند.
البته ناگفته نماند که برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد به‌صورت ترکیبی (تحقیق محور و آموزش محور) هستند.
از پیش‌نیازهای ورود به مقطع فوق‌لیسانس در کانادا می‌توانیم به: داشتن مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۴، ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی وریزنمرات، نمره زبان آیلتس ۶ یا ۶٫۵، ارائه انگیزه نامه تحصیلی و اثبات تمکن مالی اشاره‌کنیم.

نکته
• هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی می‌تواند متفاوت باشد. به‌طورکلی، هزینه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در کانادا برای دانشجوهای خارجی بین ۱۳ تا ۲۱ هزار دلار کانادا در سال متغیر است.
• دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا عموما از ماه سپتامبر شروع می‌شوند.
• شانس دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به عوامل مختلفی ازجمله معدل آخرین مدرک تحصیلی، نمره زبان، ریزنمرات، ارتباط رشته کارشناسی با کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته و دانشگاه منتخب، سوابق کاری، تعداد مقاله‌های چاپ‌شده و دوره های آموزشی پاس شده بستگی دارد.

تحصیل در کانادا و بورسیه تحصیلی

امکان دریافت بورس تحصیلی برای کالج‌های کانادا وجود دارد. اما به طور کلی دریافت بورس تحصیلی برای تحصیل در کالج‌های کانادا نیز با حساسیت و پیچیدگی زیادی همراه است.
بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس به نسبت سایر مقاطع، کمی سخت‌تر و دارای شرایط خاصی است.
بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد عموماً در هر رشته متفاوت است و به‌صورت تحقیقاتی ارائه می‌شوند. به عبارتی، دانشگاه و مراکز ارائه‌دهنده بورسیه، در ازای فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشجو در طول تحصیل، به او بورسیه اعطا می‌کنند.

با ما تماس بگیرید:

تماس با Whatsapp از ۱۸:۳۰ تا ۲۳:۰۰ به وقت ایران بجز یکشنبه ها