بررسی شرایط اخذ ویزای هنرمندان کشور کانادا

ویزای هنرمندان کانادا، رشته ها و مشاغل مورد نیاز و چگونگی اقدام از طریق این روش مهاجرتی را در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم. کانادا یک جامعه چند فرهنگی است چرا که دولت کشور کانادا وجود فرهنگ های مختلف در کنار یکدیگر را تشویق می‌کند و این امر باعث شده است که کانادا مجموعه‌ای از فرهنگ های مختلف را به صورت هماهنگ در کنار یکدیگر داشته باشد. بنابراین سیستم مهاجرت این کشور از فرهنگ‌های مختلف استقبال می‌کند و جای تعجب وجود ندارد که یک سیستم مجزا برای مهاجرت هنرمندان به کانادا وجود دارد.
ویزای هنرمندان تحت عنوان ویزای خود اشتغالی به آن دسته از افرادی که در کار خود دارای تجربه کاری مرتبط هستند ارائه می شود. فرد باید قادر باشد که در کانادا در رشته های هنری فعالیت داشته باشد و از این راه درآمد کسب کند.
شخص متقاضی مهاجرت از طریق خود اشتغالی به کشور کانادا باید طی ۵ سال گذشته قبل از تاریخ درخواست خود حداقل ۲ سال در زمینه رشته هنری یا ورزشی که فعالیت می‌کند سابقه کاری ارائه دهد. این سابقه کاری می‌تواند به صورت خود اشتغالی در فعالیت‌های فرهنگی- هنری و یا ورزشی باشد و یا به صورت شرکت در فعالیت های فرهنگی و ورزشی بین المللی ارائه گردد.
چه مشاغلی می توانند برای مهاجرت از طریق ویزای هنرمندی و خود اشتغالی استفاده نمایند؟ در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع پرداخته ایم. همانطور که می دانید کانادا از جمله مقاصد مهاجرتی محبوب توسط ایرانی ها به حساب می‌آید که از روش های مختلف همانند تولد، ازدواج، سرمایه گذاری، تحصیل، کار و پناهندگی می توانید به این کشور مهاجرت نمایید. اما قبل از انتخاب راه مهاجرت به کانادا خود بهتر است ابتدا با مشاورین و وکلای خبره موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) که بیش از ۱۵ سال در زمینه مشاوره حقوقی مهاجرت فعالیت دارند مشورت نمایید تا گامی مطمئن در این راه بردارید. همچنین می توانید طی تماس با ما از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

مشاغل فرهنگی هنری برای دریافت ویزای هنرمندان کانادا

مشاغلی که می توانند در قالب فعالیت های فرهنگی و هنری قرار بگیرند در جدول زیر آورده شده است. البته کدهای طبقه بندی ملی مشاغل کانادا نیز در جدول زیر آورده شده اند. مطلبی که بسیار حائز اهمیت است دارا بودن سابقه کاری افراد در حوزه های رشته های تحصیلی می باشد و دارا بودن مدرک تحصیلی صرف کفایت نمی‌کند.
بعضی رشته های شغلی مانند رشته های معماری و از این قبیل هم ممکن است در دسته بندی رشته های هنری جای بگیرند اما این تعریف در هر محدوده متفاوت است. بنابراین لازم است یک شخص متخصص شرایط شما را برای خود اشتغالی ارزیابی نماید.

کد شغلی شغل
5112 محافظان و مجریان
5113 بایگانی
5111 کتابداران و تکنسین های بایگانی عمومی
5212 مشاغل فنی مربوط به موزه ها و گالری های هنری
5121 نویسندگان
5122 ویراستاران
5123 روزنامه نگاران
5125 مترجمان، مفسران
5131 تهیه کنندگان، کارگردانان، طراحان رقص و مشاغل مرتبط
5132 آهنگسازان
5133 نوازندگان و خوانندگان
5135 بازیگران و طنزپردازان
5136 نقاشان، مجسمه سازان و سایر هنرمندان تجسمی
5221 عکاسان
5222 اپراتورهای دوربین فیلمبرداری
5223 تکنسین های گرافیک
5224 تکنسین های پخش
5225 تکنسین های ضبط صدا و فیلم
5226 سایر مشاغل فنی و هماهنگ کننده در تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
5227 از مشاغل موجود در تصاویر متحرک، پخش، عکاسی و هنرهای نمایشی پشتیبانی کنید
5231 گوینده ها
5232 سایر نوازندگان
5241 طراحان گرافیک و تصویرگران
5242 طراحان داخلی و تزئینات داخلی
5243 تئاتر، مد، نمایشگاه و سایر طراحان خلاق
5244 صنعتگران
5245 طراحان – پارچه، چرم و محصولات خز

شرایط مورد نیاز برای ویزای هنرمندی کانادا

چه افرادی واجد شرایط اقدام از طریق مهاجرت خود اشتغالی به کانادا هستند؟ یا از طریق سوابق هنری و ورزشی خود می توانند به کانادا مهاجرت کنند فرد متقاضی اخذ ویزای هنرمندی کانادا باید حداقل ۲ سال سابقه کار در دوره مقدماتی (دوره بررسی شرایط) ارائه دهد. همچنین باید نشان دهد که هدف و توانایی ادامه فعالیت‌های خود اشتغالی را در کانادا دارد. یعنی به عبارتی فرد باید نشان دهد فعالیت های هنری خود را در کانادا ادامه می دهد و از این راه به کسب درآمد می پردازد. ارزش خالص سرمایه نیز دارای اهمیت است که البته به نوع فعالیت شما نیز بستگی دارد.

فرد متقاضی اخذ ویزای هنرمندی در کانادا باید نشان دهد که از طریق فعالیت‌های هنری خود و ایجاد خود اشتغالی سود قابل‌توجهی در اقتصاد کانادا ایجاد می کند. دوره‌ای که مورد بررسی قرار می گیرد از ۵ سال قبل از ارائه درخواست فرد متقاضی شروع می‌شود. اما این دوره، زمانی به پایان می رسد که افسر مهاجرت در مورد این پرونده تصمیم بگیرد. به عبارتی دیگر زمان شروع آن مشخص است اما زمان پایان این دوره بستگی به زمان پردازش پرونده دارد. اگر بخواهیم این موضوع را با نمونه به شما نشان دهیم اگر فرد متقاضی درخواست خود را در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ ارسال می‌کند، بنابراین تاریخ شروع دوره مقدماتی باید از پنج سال قبل شروع شود. در این مثال یعنی از اول ژانویه ۲۰۱۶، ولی تاریخ پایان بستگی به زمان پردازش پرونده دارد. به عنوان مثال اگر افسر پرونده در تاریخ ۵ فوریه ۲۰۲۲ در مورد درخواست ارائه شده تصمیم بگیرد این تاریخ پایان دوره بررسی است.

در کل متقاضی باید سابقه دو سال خود اشتغالی و فعالیت در زمینه های فرهنگی هنری یا دو سال تجربه حضور در فعالیت‌های فرهنگی در سطح جهانی را نشان دهد و همچنین می تواند یک سال فعالیت خود اشتغالی و یک سال فعالیت فرهنگی در سطح جهانی را نشان دهد. منظور از دوره های دوساله، دوره ۱۲ ماهه می باشد.

در خود اشتغالی فرد باید نشان دهد که قادر به تامین هزینه های خود از طریق فعالیت‌های خود اشتغالی می‌باشد. البته منظور از هزینه، هزینه‌های شخص اصلی، همسر و فرزندان وابسته به او می باشد. همانطور که گفته شد فرد متقاضی باید نشان دهد که قصد و توانایی ادامه کار هنری خود را در کانادا دارد. برای نمایش هدف و توانایی حتماً باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • اثبات خود اشتغالی در گذشته فرد متقاضی
  • ارائه یک طرح تجاری که برای اقتصاد کانادا سودآور باشد.
  • سرمایه گذاری قابل توجه در کانادا
  • امضای توافقنامه با نهادهای کانادایی به منظور انجام همکاری‌های آتی
  • پیوستن به انجمن های فرهنگی در کانادا

مورد دیگر این است که فرد متقاضی باید افسر مهاجرت را متقاعد کند از طریق فعالیت‌های فرهنگی- هنری خود در کانادا به اقتصاد کانادا کمک خواهد کرد. با این وجود سود مورد انتظار بستگی به ماهیت فعالیت هنری و مقصدی دارد که فرد متقاضی انتخاب می کند. بنابراین برای ترسیم مشارکت خود باید یک طرح تجاری جامع ارائه دهید. البته شایان ذکر است که این موضوع به ندرت به عنوان وسیله‌ای برای رد درخواست از سوی افسر ویزا مورد استفاده قرار می گیرد.

فرد متقاضی اخذ ویزای هنرمندی کانادا باید بتواند حداقل ۳۵ امتیاز از جدول امتیازات این روش را کسب کند. برای اخذ ویزای هنرمندی شاخص‌هایی همچون آموزش، تجربه، سن، قابلیت زبان انگلیسی یا فرانسوی و سازگاری مورد اهمیت است.

شاخص امتیازات
آموزش 25
تجربه 35
سن 10
قابلیت زبان انگلیسی یا فرانسوی 24
سازگاری 6
کل 100

با ما تماس بگیرید:

تماس با Whatsapp از ۱۸:۳۰ تا ۲۳:۰۰ به وقت ایران بجز یکشنبه ها