تحصیل در کانادا و مدرسه های آن

به‌طورکلی، مدارس کانادا را می‌توانیم به سه گروه، دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی تقسیم کنیم. هر یک از این مدارس دارای مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان است. محصلین در کانادا بر اساس سن، پایه بندی می‌شوند. تحصیل در مدارس کانادا از سن ۵ سالگی (به‌صورت اجباری از ۶ سالگی) شروع می‌شود و تا ۱۷ سالگی ادامه دارد.

در مجموع مقاطع مختلف تحصیلی در  مدارس کانادا از قرار زیر هستند:

  • ۶ تا ۱۱ سال: دوره ابتدایی
  • ۱۲ تا ۱۴ سال: دوره دبیرستان مقدماتی
  • ۱۵ تا ۱۸ سال: دوره دبیرستان تکمیلی

مدارس دولتی کانادا

تحصیل در این مدارس برای فرزندان شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم رایگان است. اما دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید شهریه بدهند. عموماً کلاس‌های مدارس دولتی شلوغ هستند و پذیرش آنها نیز سخت است.

مدارس خصوصی کانادا

ساختار و سیستم آموزشی مدارس خصوصی کانادا با مدارس دولتی آن متفاوت است. مهم‌ترین تفاوت مدارس خصوصی با دولتی در میزان شهریه و برنامه های فوق‌برنامه است. تحصیل در مدارس خصوصی کانادا در کل مستلزم پرداختن شهریه است و فرقی نمی‌کند دانش‌آموز فرزند شهروند کانادایی یا دارنده اقامت دائم باشد.

مدارس شبانه‌روزی کانادا

در این مدارس، دانش آموزان کل سال تحصیلی را در داخل مدرسه اقامت می‌کنند. روزها در کلاس درس و شب‌ها در خوابگاه به سر می‌برند. بیشتر مدارس خصوصی کانادا از نوع شبانه‌روزی هستند. از امکانات ویژه بیشتر مدارس شبانه‌روزی کانادا می‌توانیم: امکان مشارکت دانش آموزان در فعالیت‌های فوق‌برنامه ورزشی، اقامت در خوابگاه، سرو غذای گرم و بیمه دانش‌آموزی را نام ببریم.


نکته

  • از شرایط دریافت پذیرش از مدارس کانادا می‌توانیم به: تمکن مالی والدین برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی دانش‌آموز و  معرفی قیم  یا custodian اشاره‌کنیم.
  • برای ثبت‌نام در مدارس کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست. در صورت نیاز، مدارس دوره‌های آموزش زبان را برای دانش آموزان خارجی برگزار می‌کنند.
  • شهریه تحصیل در مدارس دولتی کانادا بسته به رنکینگ علمی و رفاهی آنها، بین ۱۳ هزار تا ۱۵ هزار دلار در سال متغیر است.  شهریه مدارس خصوصی ۸ هزار دلار و مدارس شبانه‌روزی بین ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار دلار کانادا در سال است.

تحصیل در کانادا و بورسیه تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی برای مقاطع مدارس و کالج تقریباً بسیار سخت و غیرممکن است. در مدارس دولتی با توجه به اینکه دانش آموزان شهریه‌ای را پرداخت نمی‌کنند، عملاً بورسیه‌ای هم وجود ندارد.

بیشتر بورسیه‌ها در مقطع دبیرستان به‌صورت جوایز در نظر گرفته می‌شود. این بورسیه‌ها توسط برخی از مؤسسات خصوصی اعطا می‌شوند.

با ما تماس بگیرید:

تماس با Whatsapp از ۱۸:۳۰ تا ۲۳:۰۰ به وقت ایران بجز یکشنبه ها