ویزای توریستی کانادا یکی از انواع ویزاهای موقت ( Temporary Resident Visa ) می باشد و برای افرادی صادر می شود که تابعیت این کشور را ندارند و بصورت قانونی قصد بازدید از کانادا را دارند. ویزای توریستی کانادا بصورت یک یا چند بار ورود و حداکثر به اندازه اعتبار پاسپورت متقاضی صادر می شود. متقاضی پس از دریافت ویزای توریستی، طبق قانون اداره مهاجرت کانادا، در هر بار ورود میتواند تا سقف ۶ ماه در کشور کانادا بماند.

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا (Visitor Visa)، جزء ویزاهای موقت یا Temporary Resident Visa است. ویزای توریستی کانادا، برای افرادی صادر می‌شود که تابعیت کشور کانادا را ندارند و بصورت قانونی قصد بازدید از کانادا، دیدار اقوام و آشنایان، حضور در همایش و کنگره و یا برای دوره‌های کوتاه مدت تحصیلی (6 ماه یا کمتر) قصد دارند تا وارد کشور کانادا شوند. این ویزا به صورت یک بار ورود (Single Entry) و یا چند بار ورود (Multiple Entry) صادر می‌گردد.
به غیر از افراد دارای اقامت دائم کانادا و شهروندان کانادایی، برای سفر به کشور کانادا، همه‌ی افراد به مجوز ورود به کانادا نیاز خواهند داشت.
از سال 2014 تمامی درخواست‌ها به شکل خودکار برای ویزای چند بار ورود بررسی می‌شوند و این امر نیازی به درخواست جداگانه ندارد. در روند فعلی افسر ویزا تصمیم گیرنده‌ی نهایی در مورد نوع و مدت زمان اعتبار ویزا خواهد بود.
در صورتی که شما اقامت دائم کانادا داشته باشید و دوست، آشنا و فامیل شما قصد دیدار داشته باشند، شما می‌توانید برای ایشان دعوت‌نامه تنظیم کرده و ارسال نمایید. لازم به ذکر است که دعوت‌نامه می‌تواند برای دریافت ویزا نکته مثبتی حساب شود ولی به عنوان تضمین اخذ ویزا نیست.

شرایط اخذ ویزای توریستی

یکی از مهم‌ترین شرایطی که فرد متقاضی اخذ ویزای توریستی کانادا باید داشته باشد این است که به وطن خود وابستگی داشته باشد و بتواند این وابستگی را به آفیسر مربوطه و اداره مهاجرت اثبات کند. مدارکی که بتواند نشان دهد فرد به کشور خود وابستگی دارد شامل حساب بانکی، سهام یا ملک، داشتن همسر و فرزند یا والدین، گواهی تحصیلی، مدارک شغلی معتبر است. با ارائه‌ی این مدارک به آنها نشان خواهید داد که قصد ماندن دائمی در کانادا را نداشته و فقط برای مدتی کوتاه می‌خواهید به کانادا سفر کنید.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا شامل انواع مختلفی است که باید بسته به نوع سفر خود اقدام به اخذ یکی از آنها کنید. تفاوت اصلی نوع‌های مختلف ویزای توریستی در مدت زمان اعتبار آنهاست. البته علاوه بر شرایط شما، تصمیم اداره مهاجرت و شهروندی کانادا نیز بسیار مهم است. در ادامه به معرفی و توضیح مختصری از هرکدام از این موارد خواهیم پرداخت:

  • ویزای توریستی یک بار ورود کانادا (ویزای سینگل)
  • ویزای توریستی چند بار ورود کانادا (ویزای مولتیپل)
  • سوپر ویزای کانادا

ویزای توریستی یک بار ورود کانادا

این نوع ویزای توریستی کانادا، به متقاضی اجازه یک بار فرصت برای ورود به کشور کانادا را می‌دهد و پس از خروج از کانادا دیگر اعتبار ندارد.

ویزای توریستی چند بار ورود کانادا

این ویزای توریستی کانادا، بصورت Multiple و به اندازه اعتبار پاسپورت متقاضی صادر می‌شود. با توجه به اینکه پاسپورت‌های ایرانی 5 سال اعتبار دارند این ویزا نیز به همان میزان صادر می‌گردد. لازم به ذکر است اگر اعتبار پاسپورت متقاضی کمتر از 5 سال باشد به همان میزان باقی مانده اعتبار پاسپورت، ویزا صادر می‌شود. پس از دریافت ویزا، طبق قانون اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، در هر بار ورود به کشور کانادا متقاضی می‌تواند تا سقف ۶ ماه در کانادا بماند. در صورتی امکان تمدید این ۶ ماه از داخل خاک کانادا وجود دارد که دلیل قانع کننده‌ای ارائه شود.

دریافت سوپر ویزای کانادا (Super Visa)

سوپر ویزای کانادا که به آن ویزای والدین نیز گفته می‌شود، برای پدر، مادر، مادربزرگ و پدربزرگ متقاضی صادر می‌شود.
سوپر ویزای کانادا، به میزان اعتبار پاسپورت متقاضی صادر می‌گردد و متقاضی در هر بار ورود تا مدت دو سال را می‌تواند در کشور کانادا حضور داشته باشد. این تفاوت اصلی سوپر ویزای کانادا با ویزای توریستی چند بار ورود کانادا (ویزای مولتیپل) است که متقاضی نیاز ندارد هر شش ماه از کشور خارج شود و مجدد برای استفاده از ویزای توریستی خود وارد خاک کانادا شود.
دریافت سوپر ویزای کانادا، نیاز به ارائه دعوت‌نامه معتبر از متقاضی بالای 18 سال دارد که دارای اقامت دائم کانادا یا سیتیزن کانادا هستند که باید فرزند و یا نوه متقاضی باشد. ارائه مدارکی شامل نشان دادن درآمد، مدارک اقامت، ارزیابی شرایط مالی و مالیاتی فرد دعوت‌کننده الزامی است. فرد دعوت‌کننده باید بیمه خدمات درمانی متقاضی را حداقل برای مدت یک سال، در خاک کانادا پرداخت کند.

مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا

با توجه به مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا، شخص متقاضی باید علاوه بر مدارک، ترجمه‌ی رسمی آنها را نیز جمع آوری کند. برخی از مدارک ترجمه شده نیز باید مهر تایید دادگستری داشته باشند. به دلیل اینکه در ایران سفارت کانادا وجود ندارد، افراد متقاضی باید به یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنند و فرآیند انگشت نگاری را در آنجا پیگیری کنند. برای ادامه‌ی فرآیند انگشت نگاری باید حتما به ساعت کاری مرکز مورد نظر توجه کنید تا در زمان مراجعه با تعطیلی این مراکز مواجه نشوید. اعتبار انگشت نگاری برای هر فرد به مدت ده سال پس از انجام این فرآیند است. بعد از اتمام فرآیند انگشت نگاری، بررسی پرونده‌ی شما شروع می‌شود و از چند هفته تا چند ماه ممکن است به طول بی‌انجامد. در صورت پذیرش و قبول درخواست، فرد متقاضی باید پاسپورت خود را برای دریافت ویزا به همان مرکز بفرستد و درنهایت موفق به اخذ ویزای توریستی کانادا شود.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

طبق قوانین اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در صورتی‌که توریست وارد شده به کانادا در یکی از موسسات آموزشی مورد تایید (DLI) ثبت نام نماید و با ویزای توریستی (امکان تحصیل دوره‌های زیر 6 ماه) پیش نیازی را گذرانده باشد، امکان دریافت ویزای دانشجویی را خواهد داشت.
لازم به ذکر است که ویزای توریستی به ویزای تحصیلی تبدیل نمی‌شود، بدین معنی که متقاضی ویزای توریستی خود را دارد و می‌تواند درخواست ویزای تحصیلی بدهد، در صورتی‌که موفق به دریافت ویزای تحصیلی نشود، ویزای توریستی همچنان پابرجاست.

با ما تماس بگیرید:

تماس با Whatsapp از ۱۸:۳۰ تا ۲۳:۰۰ به وقت ایران بجز یکشنبه ها